test

Tarihçe

‘’Better Cotton’’ lisansli pamugu Türkiye’de üreterek, Türkiye’deki pamuk üretimini çevresel, ekonomik ve sosyal anlamda sürdürülebilir kilmak ve Türk sanayicisinin sürdürülebilir pamukta disa bagimliligini azaltmak için sektörün lider kurum ve firmalari Better Cotton Initiative (BCI) ile 2011 yilinda görüsmeleri baslatti. Bu görüsmeleri takiben yapilan çok paydasli toplantilar ve hazirlanan saha raporlari ve uygulama planlari sonrasi Türkiye’de Better Cotton üretimine iliskin ortak karara varildi.

25 Eylül 2013’te Türkiye’de Better Cotton lisansli pamuk üretimini saglayacak ve sürdürülebilir pamuk üretiminin yayginlasmasini hedefleyen Iyi Pamuk Uygulamalari Dernegi IPUD kuruldu. IPUD’un kurucu yönetim kurulunda; Ulusal Pamuk Konseyi, TARIS Pamuk ve Yagli Tohumlar Birligi, SANKO Tekstil Isletmeleri San. ve Tic. A.S., Istanbul Hazir Giyim ve Konfeksiyon Ihracatçilari Birligi, Izmir Ticaret Borsasi, Türkiye Ziraat Odalari Birligi, Türkiye Tekstil Sanayii Isverenleri Sendikasi, Istanbul Tekstil Hammaddeleri Ihracatçilari Birligi bulunuyor.

2013-14 pamuk sezonunda ilk Better Cotton hasatini gerçeklestiren IPUD 10 Mart 2014 tarihinde ilk Genel Kurul toplantisini gerçeklestirdi.

 

19 Haziran 2014’te BCI ile Stratejik Ortaklik Anlasmasi imzalayan IPUD Türkiye’de Better Cotton üretiminin uygulamasi ve gelisiminden sorumlu ortak kurulus olarak BCI ile arasindaki iliskiyi resmilestirdi.