Hakkımızda

Degerli paydaslarimiz,

2013 yilindan bu yana faaliyet gösteren dernegimiz Türkiye’nin pamuk üretiminde sürdürülebilirlik kavramini saglam bir zemin üzerine insa etmeye devam ediyor.

Pamuk, istihdam ve katma deger yaratan, ülkemizin dis ticaret dengesine büyük katkisi olan Türk tekstil ve konfeksiyon sektörünün ana hammaddesidir. Türkiye, pamuk tüketiminde Çin, Hindistan ve Pakistan’in ardindan 4. sirayi almaktadir. Bu sebeple ülkemizdeki pamuk üretimi stratejik bir önem tasimaktadir.

2008 yilindan bu yana sürdürülebilirlik kavrami çok farkli sektörler içerisindeki üretim süreçlerinin gözden geçirilmesine yol açti. Bu baglamda, tekstilin hammaddesi olan pamugun da tarladan baslayan ve magaza raflarina kadar uzanan karmasik üretim süreçleri uluslararasi tedarik zincirlerinin mercegi altina girdi.

Türk tekstil ve konfeksiyon sektörü de pamugun üretim süreçlerinin izlenmek istendigi, sadece üretilen ürünün kendisinin degil, nasil üretildiginin de sorgulandigi bu yeni düzene uyum saglamakta gecikmedi. Sektör önderi firmalarimizin ve çati kuruluslarinin destegi ile kurulan Iyi Pamuk Uygulamalari Dernegi Türk Pamugunun ekonomik, sosyal ve çevresel sürdürülebilirlik ilkelerinde üretilebilmesi için 2013 yilinda faaliyete geçti.

2011 yilindan bu yana uluslararasi Better Cotton Initiative (BCI) ile yürütülen çalismalar neticesinde, 2014 yilinin Haziran ayinda IPUD ile BCI arasinda stratejik ortaklik anlasmasi imzandi.

2015 yilina girerken IPUD olarak ikinci sürdürülebilir hasat mevsimini tamamlamis olduk. Böylece Türkiye uluslararasi Better Cotton Initiative (BCI) standartlari ile sürdürülebilir pamuk üreten sinirli ülkeler arasindaki yerini basari ile almistir.

Bu vesileyle, pamugun stratejik önemine inanan ve ülkemizde pamuk üretiminin uzun yillar içerisinde ekonomik, sosyal ve çevresel sürdürülebilirlik ilkelerine bagli olarak devam edebilmesini önemseyen basta Türk tekstil ve konfeksiyon sektöründen ve diger ilgili kisi ve kurum ve paydaslarimizdan IPUD’u desteklemeye devam etmelerini temenni ediyoruz.

Saygilarimla,

Leon Piçon

Yönetim Kurulu Baskani