Çırçır İşletmesi

 

BETTER COTTON (İYİ PAMUK) EMANET ZİNCİRİ

İyi Pamuk talebini oluşturarak arzını destekleyen ve teşvik eden, İyi Pamuk veya BCI siparişi olarak pamuk içeren ürünlerin alım-satımını BCI Emanet Zinciri İlkeleri’ne uygun olarak yürütmek isteyen tedarik zinciri kuruluşlarını kapsayan sistemdir.

İyi Pamuk Emanet Zinciri çiftçi ve çırçır seviyesinde, Lisanslı BCI Çiftçileri tarafından üretilen İyi Pamuk’un diğer tüm pamuklardan fiziki olarak ayrı tutulmasını gerektirir. Çırçırdan sonra ki aktörler için “kütle denkliği” takip edilir ve BCI siparişleri İyi Pamuk beyanı ile yapılır.

İyi Pamuk Emanet Zinciri kapsamında derneğimizin rol ve sorumlulukları çiftçi ve çırçır seviyesindedir. Diğer emanet zinciri aktörleri hakkında detaylı bilgi almak için BCI Üyelik ve Tedarik Zinciri Ülke Ekibi’ne ulaşabilirsiniz, iletişim bilgileri anasayfada bulunmaktadır.

ÇIRÇIR İŞLETMELERİ

Lisanslı BCI Çiftçilerinden kütlü İyi Pamuk (Better Cotton) satın alımı yapan, bu kütlü pamukları çırçırladıktan sonra lif pamuk olarak satarak İyi Pamuk’un tedarik zincirine sunulmasını sağlayan ve tüm bu süreçleri BCI Emanet Zinciri İlkleri’ne göre yürüten kuruluşlardır.

İyi Pamuk/BCI çırçırlarının uyması beklenen gereklilikler İyi Pamuk Emanet Zinciri İlkeleri belgesinde detaylı olarak açıklanmaktadır. Bunlar kısaca şöyledir:

  • Emanet Zinciri gerekliliklerine uyum sağlamaktan sorumlu, gerekli verileri Better Cotton Platform’a (BCP) kaydedebilecek ve bu sistemi kullanabilecek, izlenebilirlik için gerekli evrak takibini yapabilecek, gerekli eğitimlere katılabilecek, izleme/denetim ziyaretlerine yardımcı olacak en az bir personel atamak.
  • İyi Pamuk’un tüm aşamalarda (Satın alma, depolama, işleme/çırçırlama, balyalama ve satış) konvansiyonel (Geleneksel, diğer) pamuklardan fiziki olarak ayrı tutulmasını ve tanımlanmasını (Görsel/fiziki ve belge üzerinde) sağlamak.
  • Satın alınan kütlü İyi Pamuklar’ın Lisanslı BCI Çiftçilerinden geldiğini kanıtlamak, üretilen/satılan lif pamuk balyasının, satın alım yapılan Lisanslı BCI Çiftçilerine kadar geri izlenebilirliği sağlamak, çiftçiden yapılan alımdan itibaren lif pamuk satışına kadar olan tüm aşamaları/süreçleri listelemek.
  • İzlenebilirliğin sağlanması ve kanıtlanabilmesi için satın alım, depolama, işleme/çırçırlama, balyalama ve satış ile ilgili tüm kayıtları tutmak, en az iki yıl süre ile bu kayıtları saklamak.
  • İlgili tüm kayıtların ve belgelerin gereken bilgileri içerecek şekilde, gerçek, doğru ve tutarlı olmasını sağlamak, zamanında raporlamak.
  • BCI veya BCI tarafından onaylanmış 3. taraf bağımsız denetçiler tarafından gerçekleştirilecek izleme ziyaretleri kapsamında İyi Pamuk satın alımı, depolaması, işlemesi/çırçırlaması, balyalanması ve satışı yapılan tüm alanlara, bu işlemlerle ilgili her türlü kayıt veya belgeye erişimini sağlamak (Yerinde veya uzaktan denetim).

2023-24 Çırçır İşletmeleri listesine ulaşmak için tıklayınız.

2024-25 Sezonu Çırçır İşletmeleri başvurusu için tıklayınız.